Jak postavit své podnikání na pevných základech?

Začít podnikat jen tak z plezíru za účelem vydělávat peníze je ta největší blbost, kterou můžete udělat, zvlášť, když se u toho staráte o děti (výjimkou jsou samoživitelky, kterým v krizové situaci nezbývá nic jiného). Ten tlak, to množství práce, ta frustrace ze špatně strávených hodin, ta vina, že se nestaráte o děti, chamtivost, závist, podkopávání sebedůvěry, to vše vás čeká, pokud své podnikání nepostavíte na pevných základech.

Co mi pomáhá, aby mě mé podnikání obohacovalo a nikoli vyčerpávalo? Podnikání chápu jako seberealizaci. Seberealizace zhmotnělou do světa tak, aby vám svět mohl vracet vaši vynaloženou energii zpět ve formě peněz, nebo uznání, nebo nových kontaktů, atd.

Seberealizace, aneb žiji svůj život

Pevný základ podnikání spočívá v tom, že jej postavíte na své seberealizaci. A co je seberealizace? Není to nic složitého a zároveň je to jedna z nejtěžších věcí, kterou se v našem životě máme naučit.

Seberealizace znamená, že žijete svůj život, svůj potenciál, děláte to, co vás baví, co vás těší, co byste dělala i zadarmo. A najít svou seberealizaci znamená, že hledáte sama sebe, hledáte zdroj své vášně. 

Existuje mnoho cvičení a kurzů, jak najít sebe samu. To nejjednodušší a nejúčinnější cvičení, jaké znám, a které doporučuji i všem maminkám na pokraji propasti vyhoření, je:

“Každý den udělejte něco, co baví jen vás. Každý den udělejte malý krůček k životu vašich snů.“

Jako maminky máme častý problém v tom, že narozením našich dětí, jsme své sny zakopaly do hrobu. Ano, život je teď těžší, náročnější, udělat si čas pro sebe je často sci-fi, ale i tak je možné své sny plnit. Je to třeba těžší a někdy musíte své sny trochu modifikovat, abyste do nich mohla zahrnou svou drobotinu, ale vše je možné.

Je třeba se soustředit na hledání řešení a nikoliv na problémy a stížnosti. Je třeba být trpělivá na své cestě, nic není hned!

Zpět ale k podnikání. Pokud postavíte své podnikání na své vášni a seberealizaci, stane se pro vás podnikání zdrojem energie, kterou pak můžete zpětně vrátit své rodině. Spokojená maminka trávící kvalitní čas s dětmi je mnohem lepší, než maminka frustrovaná a apatická starající se o své děti 24/7.

Podnikáním rozvíjím sebe samu

Další pevný pilíř vašeho podnikání vznikne, pokud podnikání nebudete brát primárně jako práci a zdroj příjmu, ale vezmete jej jako svůj rozvoj. Pokud se staráte o děti, těžko vybudujete korporaci s milionovým obratem během prvního roku na mateřské. S dětmi je všechno pomalejší, jak budování, tak i zdroj příjmu.

Pokud ale podnikání vezmete jako zdroj zkušeností, nejenom, že během následujících let se vyprofiluje vaše cesta vášně, ale také nasbíráte mnoho cenných zkušeností a zpracujete si mnoho svých témat strachů, obav z hodnocení, nízkou sebedůvěru, atd. O nových kontaktech nemluvě.

Pevné pilíře podnikání, seberealizace a rozvoj, vám také pomohou překonat frustraci z nízkých příjmů, nebo přesycenosti trhu. Vaše pozornost se nesoustředí na frustraci, která časem přepadne každého začínajícího podnikatele, ale soustředí se na to podstatné, na to, co vás baví, co vás rozvíjí, co je váš život.

Ehm, a co peníze?

Dalším důležitým pilířem podnikání je vztah k penězům. Mohu vám slíbit, že pokud začnete podnikat proto, abyste vydělala peníze, buď žádné nevyděláte, nebo je zas velmi rychle utratíte, ani si nevšimnete za co.

A jsou dva extrémy lidí, se kterými se setkávám. Lidé, kteří peníze chtějí hrozně moc, a lidé, kteří je nechtějí vůbec. Ani jedno není zdravé. Peníze jsou nástroj, jsou možnostmi, jsou energií, kterou vy vynakládáte a která se vám zpětně vrací. Je to jako příliv a odliv.

Aby se váš vztah k penězům uvolnil, doporučuji vám jedno z nejsilnějších cvičení, které jsem v této oblasti podstoupila:

  • napište si 100 věcí, které uděláte, až vyděláte peníze… 100 důvodů, proč chcete vydělat peníze…

A další rada na uvolnění vztahu k penězům zní:

  • V energii, kterou peníze reprezentují, hledejte zdroj této energie. A tímto zdrojem je vaše vášeň…

A jsme zpět na začátku…

Hledáme zdroj naší vášně

Zkuste si odpovědět na následující otázky. Pokud vás nic nenapadá, ptejte se dál. Když se budete ptát, vaše odpověď nakonec přijde.

Stáhnout pracovní sešit s otázkami

 

A vězte, že cílem je žít tak, abychom o jiném životě už nemusely snít. K tomuto životu se nedostanete jinak, než že každý den uděláte malý krůček;)

  1. Jaký malý krůček můžete dnes udělat, abyste popošla na cestě k životu vaši snů?

Projděte si pracovní sešit se cvičením a posuňte se zas o kus dál…


 

Martina Mikolášová

Založila jsem projekt Šťastná máma a spolupracuji na projektu Podnikající máma.

Jsem maminka tří dětí a zabývám se otázkou, jak prožít radostné mateřství a vychovat šťastné děti.

Své zkušenosti jsem shrnula do publikace"Cesta ke šťastnému mateřství".

Žiji podle motta, že šťastná máma si plní své sny a ukazuje dětem bohatší svět!

Probuď svůj potenciál

Jedinečný online program, který ti pomůže objevit svůj potenciál a začít ho žít

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *