Jakou roli hraje sebedůvěra v podnikání?

Jakou roli hraje sebedůvěra v podnikání?

Velkou…

Přečtěte si článek od Evy Horké.

Jak všichni víme, naše sebedůvěra je stěžejní, když se rozhodujeme, jestli začít nebo nezačít podnikat. Naše důvěra v sebe je úměrně závislá na tom, co uvnitř v sobě máme. Jaké myšlenky a jaké pocity si nosíme stále s sebou.

Nejdříve je potřeba porozumět tomu, jak se naše myšlenky vůbec vytváří

Máme vědomou a podvědomou mysl. Vědomě pracujeme s logikou, rozumem či vůlí. V podvědomí se skrývají naše pocity, emoce a během života vytvořené programy (vzorce chování).

Naše zážitky formují naše myšlenky, ty v nás pak vyvolávají různé pocity/emoce či vzorce chování. Na jejich základě se pak odhodláme/neodhodláme k činům a činy pak přinášejí/nepřinášejí výsledky.

Například vidím, jak je můj bývalý spolužák velmi úspěšný. Tento člověk byl navíc v učení tak nějak, řekněme, průměrný. Tento obraz ve mě vyvolá buď závist nebo inspiraci k tomu, že i já dokážu být úspěšná. Jestli budu úspěch závidět nebo se jím nechám inspirovat, závisí na mých zážitcích z uplynulého života. Pak se odhodlám k činům a to, buď se budu zlobit na všechno a všechny kolem sebe (v případě závisti) nebo začnu realizovat své nápady a to vyústí k nějakým výsledkům.

Co myslíte, že při rozhodování vyhrává, rozum nebo emoce?

Uvedu opět příklad. Rozhodnu se, že začnu prodávat nějaké zboží. Toto rozhodnutí udělám vědomě a dost pravděpodobně si toto rozhodnutí logicky odůvodním. Chci být přeci svobodná, vydělávat dost peněz, jet na dovolenou a tak dále a tak dále… Následuje proces, kdy musím ono zboží nakoupit nebo vyrobit a to už je dost času na to, aby začaly působit vlastní podvědomé programy a mohly se tak aplikovat moje představy o podnikání jako takovém nebo o svých vlastních schopnostech, které by měly vést k úspěšnému či neúspěšnému cíli. To vše závisí na tom, jak nás naši rodiče vychovávali, jestli nás podporovali nebo spíše odrazovali. Takže podle toho, co jsme slyšeli nebo viděli u svých rodičů, se budeme chovat po zbytek života.

Což zní hodně pesimisticky, ale nebojte, s Vaším nastavením se dá pracovat

Takže, když chceme změnit výsledky, kterých v životě dosahujeme, musíme změnit programy, které se za celý náš život utvořily v naší podvědomé mysli.

Jak to udělat?

Úplně stejně jako se programuje počítač. Nicméně je nutné vědět, jakým způsobem se tyto programy tvořily. Je důležité si uvědomit, co jste slýchali jako malí od svého okolí, co jste viděli, že se někomu dělo nebo co se přihodilo přímo vám.
Pak je tu další možnost a tou je změnit své zážitky. Ty v minulosti už nejspíš nezměníte, tedy pokud neumíte cestovat časem. Ale můžete vystoupit z komfortní zóny a přesvědčit se, že vaše stará přesvědčení dávno neplatí nebo minimálně platit nemusí vždy a tím budete působit a přenastavovat své podvědomí na úspěch. A s tím ruku v ruce vám poroste i vaše sebedůvěra a sebevědomí.

Eva Horká

Monika Švejdová
Podporovatelka maminek, které chtějí objevit svůj potenciál a ukázat ho světu ve formě vlastního podnikání. Zakladatelka projektu Podnikající máma >>. Autorka online programu Probuď svůj potenciál >>. Zakladatelka výzvy k probuzení ženského potenciálu >> Spoluautorka Klubu podnikavých maminek >>. Autorka ebooku Do naha>> a Více o mně se dozvíte tady>>

Buď tam, kde je podpora

Pro všechny, co chtějí růst >>>

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.