Ještě před pár lety pro mě byla sebehodnota cizím slovem

Ještě před pár lety byla pro mě sebehodnota cizím slovem

Vždy jsem měla své vize, své sny a cíle, ale také jsem ve své hlavě měla staré vzorce, které mi říkaly, že si to nemůžu dovolit. Že se musím obětovat pro ostatní, a že tohle je ten správný směr. Pomáhat ostatním. Ale do jaké míry je to pomáhání a do jaké už sebeobětování? To jsem nevěděla.

Ano, pomáhat je zdravé a prospěšné pro celou naši společnost, ale musíme to dělat tak, aby to nebylo na úkor nás samotných.

Ha, a teď se přiznejte. Jak to máte vy? Jak jste na tom se svou sebehodnotou? Vážíte si sama sebe? Jak se máte ráda? Na jaké místo se ve společnosti řadíte?

Upřednostňujete ostatní a sama se automaticky řadíte až na druhé, třetí nebo čtvrté místo?  Po manželovi, dětech, tchýni a psovi?

Tak takhle opravdu ne, milé dámy

Mně to taky trvalo dlouho, než jsem si uvědomila, že to sice takhle vyhovuje všem ostatním, ale jedinému, komu tomu nevyhovuje, jsem já sama. Ohlodaná na kost a vždy připravená sloužit pro dobro ostatních!

Když jsem žila se svým bývalým mužem a jeho rodinou, tak pro mě sebehodnota byla ne cizím, ale doslova sprostým slovem.  Žila jsem ve starém nastavení rodinného modelu ze středověku. Kde hlavním úkolem ženy bylo starat se oddaně o svého muže a domácnost. Ze začátku vám to přijde fajn, dělat věci pro druhé, pomáhat jim. Dokud si neuvědomíte, že na vás se jaksi nedostává.

Když se úplně celá rozdáte, přijde vyčerpání, pocit frustrace a nakonec naštvání na sebe samu, že jsem to dopustila!

A když chcete pak něco nazpět a žádná odezva se nekoná, tak si zkrátka řeknete, že je asi něco špatně.

Mé vzdušné zámky o rovnocenném partnerství, o vzájemné pomoci, porozumění a soucitu se rozpustily jako pára nad hrncem

No, ve finále jsme byli nešťastní všichni, a když nefunguje komunikace, není šance na změnu. Já i můj muž jsme byli zklamaní z toho, že se naše očekávání nenaplnila. Každý jsme měli úplně jiné představy o tom, jak má fungovat vztah a rodina.

Dnes už to vidím, že není potřeba hledat viníka. Některé vztahy zkrátka nedozrají a nenesou ovoce. A náš zkrachovalý vztah neměl být pro mě trestem, ale vysvobozením!

Kdybych zůstala v tomto manželství bez vidiny na změnu nadále, asi bych už dávno brala antidepresiva.

Takže co z toho vyplývá pro vás?

Vyplývá z toho to, že si pořádně rozhodněte a uvědomte, jakého člověka vedle sebe v životě chcete. Protože, když to nevíte, můžete taky dostat to, co nechcete. A to je velká škoda a zbytečně promrhaný čas.

Já jsem ve svém životě dlouho nevěděla, co vlastně chci, a tak jsem brala to, co zkrátka bylo, a myslela si, že je to pro mě to nejlepší. Ale tak to vůbec nefunguje!

My sami jsme tvůrci svého života a je dost důležité vědět, co chceme!

Nedávejme opratě k vlastnímu životu do rukou někoho jiného. A těm nejbližším už vůbec ne!

Všechno zlé je k něčemu dobré

Když jsme šli s bývalým mužem od sebe, bylo to pro mě hrozné období. Vůbec jsem nevěděla, co se sebou! Nějakou dobu jsem se utápěla v roli oběti (ještě dnes ten program občas naskočí) a přemýšlela, co to má všechno znamenat. Každopádně jsem si uvědomila plno věcí, ale hlavně získala obrovskou svobodu.

Svobodu toho, že si konečně můžu zařídit život podle sebe ;). Bez zbytečných obav, co si o tom budou myslet ostatní.

Najednou se mohla odemknout moje kreativita a začít moje nová cesta. My lidé jsme tvůrci a svou tvořivou sílu zbytečně potlačujeme.

Když můžeme být sami sebou, znamená to, že se můžeme projevit naplno, bez zábran a je to super.  Stále ještě dost žen zůstává v disfunkčních partnerstvích, kde chybí podpora a pochopení a to zabíjí jejich kreativitu (toto může být i obráceně, ale nyní píši směrem k ženám).

Ono všechno souvisí se vším. Máme-li zdravé a fungující vztahy, máme podporu a jsme spokojené, můžeme probudit svou tvořivou sílu a zkrátka si užívat život naplno. Končí pocit frustrace. Není důvod k negaci, a když jsme šťastné, je šťastná i celá rodina.

Jedna z cest ke štěstí je probudit svůj zdroj tvořivosti, probudit svůj potenciál.

A proto věnujte svůj čas tomu, co milujete a úplně nejlepší je si na tom postavit svůj vlastní business.

Ale o tom zas příště.

Monika Švejdová
Podporovatelka maminek, které chtějí objevit svůj potenciál a ukázat ho světu ve formě vlastního podnikání. Zakladatelka projektu Podnikající máma >>. Autorka online programu Probuď svůj potenciál >>. Zakladatelka výzvy k probuzení ženského potenciálu >> Spoluautorka Klubu podnikavých maminek >>. Autorka ebooku Do naha>> a Více o mně se dozvíte tady>>

Buď tam, kde je podpora

Pro všechny, co chtějí růst >>>

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.